Często słyszy się dorosłych rozmawiających rozmarzonym tonem, o czasach dzieciństwa, kiedy to mogli bez większego problemu chodzić wcześnie spać, czy też ucinać sobie drzemki w ciągu dnia. Wspomnienie spokojnego, dziecięcego snu bywa jednak złudne – dzieci, coraz częściej, mają z nim problem i niewiele ma on wspólnego z bajkowymi wyobrażeniami dorosłych. Dlaczego tak jest i czemu ważne jest przeciwdziałanie zaburzeniom snu?
Mózg dziecka a sen

Sen malucha to nie tylko chwila oddechu dla jego rodziców, ale także czas intensywnej regeneracji całego układu nerwowego i przetwarzania nowo zdobytej przez dziecko wiedzy. Największa aktywność mózgu przypada na fazę głębokiego snu – ma ona kluczowe znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Regeneruje się także skóra. Ułatwią jej to zadanie piżamy dla dzieci z oddychających tkanin. Oprócz tego, podczas nocnego odpoczynku, organizm wydziela ważne hormony, w tym hormon wzrostu. Chroniczne niewyspanie przekłada się na zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz problemy z funkcjonowaniem pamięci.
Ekspozycja na niebieskie światło
Aby organizm zaczął przygotowywać się do zaśnięcia konieczne jest wytworzenie się stosownej ilości melatoniny. Jej uwalnianie, zaburza ekspozycja na niebieskie światło, emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych. Nasi przodkowie, mieli z nim do czynienia w o wiele mniejszej ilości. Już od południa, w świetle słonecznym zaczynają dominować barwy czerwone nie zakłócające produkcji melatoniny. Jak twierdzą badacze, zaledwie pół godziny wpatrywania się w ekran telefonu opóźnia zasypianie dziecka o 35 minut. Dodatkowo, zbyt duża ilość niebieskiego światła docierająca do oka, utrudnia przechodzenie w głęboką fazę snu, a także skraca czas jej trwania. Warto wiedzieć, że mechanizm ten zachodzi również przy zamkniętych powiekach i u osób niewidomych.
Nieodpowiednie warunki snu
Na jakość snu mają także wpływ inne czynniki. Zbyt wysoka temperatura – uważa się, że optymalna temperatura w nocy to 17 – 20 stopni Celsjusza. Niewystarczająca ilość tlenu – pokój dziecka należy, bezwzględnie, wywietrzyć przed snem. Suche powietrze – także może wpłynąć na gorszą jakość snu. Również piżamy dziecięce, ze sztucznych materiałów, wywołujące alergię lub nie pochłaniające wilgoci zaniżają komfort snu. Pamiętaj, że piżamy dla dziewczynek i dla chłopców powinny składać się z naturalnych tkanin.